Katılımı artırmak için bağlılık yaratma stratejileri
4 Haziran 2018
Bilginin Kalıcılığını Sağlamak için 5 İpucu
4 Haziran 2018

Eğitim deneyiminin ayrılmaz bir parçası, özellikle de e-Öğrenim ortamlarında geribildirimdir. E-Öğrenim uzmanları için anlamlı geri bildirim, çok çeşitli avantajlar sunar. Öğrencilerin e-Öğrenim kurslarından ve modüllerinden en iyi şekilde yararlanmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda e-Öğrenim uzmanlarının, çıktılarını geliştirmek için ihtiyaç duydukları yapıcı eleştirilere de sahip olmasını sağlar. Birçok açıdan, etkili bir e-Öğrenim geribildirim süreci, herhangi bir e-Öğrenim kursunu ilgili herkes için önemli bir başarıya dönüştürebilir.

E-Öğrenim Geri Bildirimi Vermek İçin En İyi 5 İpucu

Zamanında ve yapıcı e-Öğrenim geri bildirimi sağlayın.

Öğrencilerin en kısa sürede geri bildirimde bulunmaları önemlidir, böylece öğrenci hangi davranışların veya beceri setlerinin iyileştirilmesi gerektiğini açıkça belirleyebilir. İdeal olarak, öğreniciye sunduğunuz yapıcı eleştiriler veya yardımcı girdiler üzerinde fiilen hareket etme fırsatı vermek için e-Öğrenim kursu devam ederken geri bildirim sağlamak isteyeceksiniz. Bunu yaparak, öğrenciler, ilk olarak, geliştirmelerin öğrenme süreci ve / veya sonuçları üzerinde nasıl doğrudan bir etkisi olabileceğini daha iyi görebilirler.

Değişimi teşvik etmek için gerçek dünyadaki etkileri gösterin.

Öğrencilerin eylemlerinin veya davranışlarının doğrudan gerçek dünyayla nasıl bağlantılı olduğunu göstermek, e-Öğrenim geribildiriminin en etkili biçimlerinden biridir. Bu, örneğin, öğrenenlerin seçimleri tarafından üretilen gerçek dünya etkilerini gösteren dallanma senaryoları aracılığıyla yapılabilir. Bu, öğrencilerin hatalarından öğrenmelerini ve iş başında değil, güvenli bir ortamda düzeltmelerini sağlayacaktır. Daha sonra e-Öğrenim sürecinden tam olarak yararlanabilmek için davranışlarını eylemlerinin sonucuna göre değiştirebilirler.

Değiştirilebilecek beceri veya davranışlara odaklanın.

E-Öğrenim geri bildirimi sunarken, yalnızca üzerinde değişiklik veya geliştirilebilecek davranışlara, eylemlere veya becerilere odaklanmak önemlidir. Ayrıca, bu davranışlar için öneriler ve alternatifler de sunmalısınız, böylece öğrenciler sadece yanlış gittikleri yerleri öğrenemez, aynı zamanda ilerlemeyi nasıl düzelteceklerini de öğrenebilirler. Örneğin, bir senaryoda öğrenci uygunsuz bir yol seçtiyse veya bir probleme yaklaşmak için daha faydalı yollar sunsa, bir soruna alternatif çözümler getirebilirsiniz.

İşbirlikli alıştırmalar yoluyla grup e-Öğrenim geribildirimini teşvik edin.

Grup etkinlikleri, öğrencilerin yaşıtlarının deneyim ve beceri setlerinden faydalanmasını sağlayabilir. Birbirlerinin hatalarını düzeltebilir, eldeki probleme alternatif cevapları tartışabilir ve yüz yüze öğrenim ortamlarında olmasalar bile paha biçilmez geribildirimler sunabilirler. Çevrimiçi sohbetler, mesaj panoları ve sosyal medya, grup geri bildirimlerinden yararlanmak için e-Öğrenim kurs yapınıza entegre edebileceğiniz ideal platformlardır.

E-Öğrenim geri bildirimlerini amaçlara ve hedeflere bağlayın.

Sunabileceğim en değerli e-Öğrenim geribildirim ipuçlarından biri, geribildirimi e-Öğrenim kursunun veya modülünün amaçlarına veya hedeflerine bağlamaktır. Öğrencilerin, öğrenme davranışlarını nasıl ayarlayacağını ya da öğrenme alışkanlıklarını nasıl geliştireceklerini öğrenmelerine izin verin. Örneğin, e-Öğrenim kursu satış becerilerini geliştirmek için tasarlandıysa, farklı bir şey yapmanın daha iyi satış rakamlarına veya gelişmiş müşteri memnuniyetine nasıl yol açabileceğini vurgulayın.

E-Öğrenim geri bildirimi almak için en iyi 3 İpucu

Öğrencileri anketlere katılmaya teşvik edin.

E-Öğrenim geri bildirimini almanın en doğrudan ve etkili yollarından biri, öğrencilere anketleri veya çevrimiçi anketleri doldurma şansı sağlamaktır. Genel deneyimlerini ölçmenize veya ince ayar yapılması gerekebilecek alanları belirlemenize olanak tanıyan sorular oluşturun. Öğrencilerin geri bildirimlerinin paha biçilemez olduğunun farkında olmaları ve öğrenenlerin, gelecekte e-Öğrenim kurslarında indirim veya şirket sponsorluğundaki bir çekilişe giriş gibi bir çevrimiçi anketi doldurma konusunda isteksiz olmaları durumunda bile bir teşvik sunmaları.

Sınavlar veya sorular paha biçilmez içgörü sağlar.

Her e-Öğrenim modülünün sonunda bir soru yada sınav entegre edin. Bu, öğrencilerin yalnızca kendi ilerlemelerini değerlendirmelerini sağlamayacak, aynı zamanda size harika geri bildirimler sunacaktır. Örneğin, öğrencilerin yüzde ellisinin üçüncü modülün sonunda bir sınavı geçmediğini fark ederseniz, bu durum bu bölümdeki zorluk seviyesini veya hatta anahtar bilgi parçalarını nasıl teslim ettiğinizi tekrar sorgulamanızı sağlayabilir. Öte yandan, bu bölümle öğrencilerin sadece küçük bir yüzdesi zorlanıyorsa, onlara başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları geribildirimleri veya ekstra eğitimleri vermeye odaklanabilirsiniz.

E-Öğrenim geri bildirimi istenebilecek alanlar.

E-Öğrenim kursunuzda çok uzun veya çok metin yüklü olabileceğini düşündüğünüz bir modül gibi belirli bir ilgi alanı varsa, o zaman nasıl geliştirebileceğinize dair anket sorularınızı uyarlayın. Öğrencilere, modülden yararlandıklarını, deneyimlerini nasıl değerlendireceklerini ve ileriye nasıl daha etkili bir şekilde ilerleyebileceğinize dair önerileri olup olmadığını sorun.