E-Öğrenme 2018 trendleri
4 Haziran 2018
E-Öğrenimde Geri Bildirimin Gücü
4 Haziran 2018

Eğitimde bağlılık yaratma stratejileri

Başarılı eğitim programlarını diğerlerinden ayıran tek bir kelime vardır: bağlılık. Katılım eksikliği, sadece eğitim programınızın etkinliğini değil, aynı zamanda öğrencilerinizin bilgi birikimini ve verimliliğini de azaltır.

Bu, en başarılı eğitim programlarının, öğrencilerin eğitim döngüsünün her aşamasında yer almasının sebebidir. Daha fazla çalışan öğrenciler, yüksek motivasyonlu çalışanlar anlamına gelir ve bu da daha iyi bir performansla sonuçlanır.

Çalıştığı ispatlanmış 4 bağlılık yaratma stratejisi

Öğrenme oturumlarınızı daha etkili ve öğrencilerinize daha motive ve üretken hale getirmek için bu stratejileri uygulayabilirsiniz.

1. Öğrencilerinizin ihtiyaçlarını ve yeteneklerini anlayın.

Etkili öğrenci katılım stratejilerinin uygulanmasının anahtarlarından biri, öğrencilerinizi eğitim döngüsünün veri toplama aşaması kadar erken bir zamanda dahil etmektir. Öğrenme ihtiyaçlarını belirlemek için performans verilerine ve beceri eksikliklerine bakmak gerekir.

Sayılar ve metrikler analiz için bir kaynak olmalı, elbette, ama tüm hikayeyi anlatmıyorlar. Öğrencilerinizin gerçek öğrenme ihtiyaçlarını açığa çıkarmanın en iyi yolu, baştan sona bağlılıktır.

Geribildirimleri doğrudan öğrencilerin kendisinden alın. Çalışabileceğiniz yaklaşımlardan bazıları, röportajlar, gözlemler, odak grup tartışmaları, anketler ve hatta informal koridorda sohbet etmektir. Kişisel etkileşim, öğrencilerin ilgisini çekmek ve motive etmenin en iyi yollarından biridir.

Analiz söz konusu olduğunda, gerçekten geçerli bir öğrenme ihtiyacı veya beceri boşluğu varsa, sayısal veriler hedef kitlenizden toplanan geri bildirimleri destekleyecektir. Kurslarınızın ve öğrenme hedeflerinizin uygun kalmasını sağlamanın yanı sıra, veri toplama aşamasında öğrenenlerin katılımı da öğrenenlerin kendilerini değerli hissetmelerini sağlar.

2. Kişiselleştirmeyi kullanın

Öğrencilerin ayrılmasının temel sebeplerinden biri, genel dersleri kullanmaktır. Alaka düzeyi, öğrenicilerin eğitim ve gelişim söz konusu olduğunda aradıkları bir numaralı öğedir. Ayrıca, dersler gerçek hayat ya da işyerinde uygulanabilir olmasının yanı sıra, kursların da öğrencilerinizin özel ilgilerine uyum sağlaması gerekir.

Kurslarınızı daha alakalı hale getirmek için, varsayımsal durumlarla ilgili örnek olaylardan uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Ders içeriğiniz işyerinde karşılaşılan en yaygın sorunları yansıtıyorsa, öğrencileriniz için kesinlikle daha yararlı olacaktır. Bu şekilde, ihtiyaç duydukları yardım ve bilgiyi aldıklarını hissedecekler.

Kişiselleştirme, öğrencilerinizin bağlamlarını ele almayı da içerir. Bu, öğrenenlerin kültürüne, diline ve öğrenme tercihlerine göre kursları mümkün olduğunca özelleştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Örneğin, Kuzey Amerika’da çalışan yaklaşımlar ve içerik Asya veya diğer bölgelerde etkili olmayacaktır.

3. iletişime ve geri bildirime açık olun

Etkili öğrenci katılım stratejilerini hayata geçirmenin bir diğer önemli anahtarı da iletişim ve geri bildirime açık olmaktır.

Klişe gibi gelse de, her zaman iletişimin iki yönlü bir yol olduğu kalbine gitmelisiniz. Rahat ve cesaret verici bir ortama sahip olmak, iletişim yollarını açar. Eğitiminizde kullandığınız kullanıcı dostu bir çevrimiçi eğitim platformundan, verdiğiniz eğitim deneyimine kadar daima iki yönlü bir iletişim kurduğunuza dikkat etmelisiniz.

Öğrenmenin kolaylaştırıcısı olarak, katılımcılarınızın geri bildirimlere açık olmasını ve oturumlar sırasında sizinle ve akranlarıyla açık bir şekilde iletişim kurmasını istersiniz. Aynı açıklık sizin ve eğitim ekibiniz için de geçerlidir.

Bunları kurduktan sonra, eğitim programınızı değerlendirtmeyi unutmayın. Her modülden sonra neyin işe yaradığını ve neyin iyileştirilmesi gerektiğini sorarak geri bildirim alın. Kurs bittikten sonra bir eğitim anketi de yapabilirsiniz. Program değerlendirmesini tamamlamak için, programın öğrenilenleri iş başında uyguladıktan sonra (oturumdan genellikle bir ay sonra) ne kadar etkili olduğu konusunda geri bildirim isteyin.

4. Etkileşimi kullanın

Teknik özellikli öğrenci katılım stratejilerini uygulamak, yüz yüze oturumlara kıyasla farklı bir yaklaşım benimsemenizi gerektirir. Özellikle öğrenciler metin yoğun içerikle karşı karşıya kaldığında veya uzun açıklayıcı videolar izlediğinde, sabırsızlaşır veya odaklarını kaybederler.

Bir ders oluşturucu olarak amacınız, öğrencilerinizin her adımında eğitim almasını sağlamaktır. Ve çevrimiçi öğrenmeye gelince, öğrenenlerin katılımını artırmak, kurslarınızdaki etkileşimli unsurları da içerir.

Modüllerinize etkileşimi nasıl dahil edebileceğiniz konusunda farklı yollar vardır. Kurslarda, pop quizleri, videoları kullanabilirsiniz.

Ayrıca, öğrenme yönetim sisteminizin zengin içerik oluşturma olanağı sağladığından emin olun. Örneğin Rootie, eğitmenlerin etkileşimli kurslar oluşturmasına ve sunmasına yardımcı olmak için bilgi yarışmaları yapmanıza ve etkileşimlerinizde tüm görsel medya öğelerini kullanmanıza imkan sağlar. Öğrencilerinizin ilgisini çekecek fırsatlar sunan bir çevrimiçi eğitim sistemi kullanmak, kurs oluşturma sürecini sizin için kolaylaştıracak ve öğrenciler için çok daha eğlenceli olacaktır.

Sonuç
Öğrenci katılımını geliştirmek için üzerinde durduğumuz dört stratejinin, öğrencileriniz için daha ilgi çekici kurslar oluşturmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Her zaman eğitim döngüsünün her aşamasında, veri toplamadan değerlendirmeye kadar her şeyi dahil etmeyi unutmayın.

Öğrencilerin ilgisini çekmek ve onları kendi öğrenmelerinde aktif olarak dahil etmek, kendilerini güçlendirilmiş ve motive olmuş hissettirecektir. Bu gerçek, etkin eğitim programlarının uygulanmasında büyük bir adımdır. Artık, siz ve ekibiniz için kalan şey doğru taktikleri uyguladığınızdan ve ilgi çekici  kurslar oluşturmak için doğru araçları kullandığınızdan emin olmaktır.