Kurumsal eğitimde mobil öğrenmeyi popüler yapan nedir?

Mobil öğrenme 2018 trendleri
2 Haziran 2018
Satış Ekiplerinin Eğitimi için Mobil Öğrenimi Kullanmanın Sebepleri
3 Haziran 2018

Mobil öğrenmeyi populer yapan nedir?

Son zamanlarda akıllı cihazların ortaya çıkışı hayatımızın her yönünü değiştirdi. Alışveriş yapma, yemek siparişi verme, bilet rezervasyonu, film seyretme ve diğer birçok şeyi değiştirdi. Doğal olarak, çalışma şeklimizi de değiştirdi. Çalışma hayatı artık bir bilgisayar önünde, kübiğin içinde harcanmıyor. Akıllı telefonlar ve tabletler, modern çalışma hayatının birçok yönünü uzaktan erişilebilir hale getirerek çalışanların her yerden her an çalışabilmesini sağladı. Bu, çalışanların iş hayatlarını, müşterilerin rutinine uymak yerine, müşterilerin ve müşterilerin ihtiyaçlarına göre planlamalarını sağlamıştır.

İş hayatına uygun olarak, mobil cihazlar çalışanların eğitilme şeklini önemli ölçüde değiştirmiştir. Teknoloji, mobil teknolojideki büyümeyle eşit olmak için sıçramalarla ve sınırlarla büyümüştür. Bunun nedeni, hiç kimse, kurumsal eğitim amaçlarınız için mobil aygıtları kullanmanın güçlü avantajlarını inkar edemez. Ancak, mobil öğrenmeyi gerçekten bu kadar popüler yapan şey nedir? Mobil öğrenmenin popülaritesi için en önemli 5 nedeni inceleyelim:

1. Esneklik için hazır

Hangi kurumların eğitimlerini geleneksel yöntemlerden dijital olana taşımasına bağlı anahtar faktörlerden biri de esnekliktir. Mevcut çalışma ortamında, tüm çalışanlarınızı bir çatı altında tek bir çatı altında toplamak pratik değildir. Sürekli olarak çalışanlar için, bir e-öğrenme kursu almak için masalarında oturmak da mümkün değildir. Mobil öğrenme, kursunuzun akıllı cihazlarınızda, istediğiniz her yerde erişilebilir olmasını sağlayarak bunu aşmanıza olanak tanır. Sık seyahat eden çalışanlar uzak yerlerde, müşteri sitelerinde ve hatta seyahat ederken öğrenebilirler.

2. Oyunlar için Hazır

Öğrenme ihtiyaçlarınız için oyun veya oyun öğelerini kullanmak, konu bilginizi iletmek için son derece ilgi çekici ve etkileşimli bir yöntem olduğunu kanıtlamıştır. Mobil öğrenmeyle, katılımcılar bu kısa öğrenim oyunlarını istedikleri zaman oynayabilir. Dahası, akıllı telefonların dokunma işlevselliğiyle, oyun oynamak daha eğlenceli ve sürükleyici hale gelir. Cihaz her zaman katılımcıda mevcut olduğundan, oyuna dayalı içeriğin etkisini mobil öğrenmeyle artırır. Her günün başında çalışanlarınızın, eğitimleriyle ilgili küçük bir bulmaca veya oyun almaları durumunda öğrenmenin ne kadar harika olacağını hayal edin.

3. Microlearning için hazır

İş-yaşam dengesi ve çizelgeleri gittikçe düzensiz hale geldikçe, tam uzunlukta bir e-öğrenme kursu eğitim ihtiyaçlarınız için en iyi seçenek olmayabilir. Bunun yerine, birçok kuruluş kısa parçalar halinde eğitim sunmayı tercih ediyor. Bu tür mikro öğrenme modülleri, sadece bir konuyu kapsamlı bir şekilde iletir. Mobil cihazlar ve mikro modüller mükemmel bir eşleşmedir. Eğitime katılanlar, birkaç dakika içinde küçük boyutlarda ki değerli bilgiye kolayca erişebilir. Kısa kurs süresi nedeniyle, kısa ekran boyutu da göz yorgunluğu yaratmaz.

4. Tam Zamanında Öğrenmeye Hazır

Verilen bilgi, sadece gerçek ihtiyaç sırasında gerçekleşen hatırlama kadar iyidir. Örneğin, üretim katında kullanılacak olan makine başındayken makine ile ilgili kısa videoları kullanabilir veya büyük satışların hemen öncesinde satış çalışanlarına yardımcı olacak düzgün bir infografik oluşturabilirsiniz. Akıllı cihazlar yüksek çözünürlüklü ekranlar ve güçlü işlemciler ile paketlendikçe, videoları, animasyonları, etkileşimli infografikler ve daha görsel olarak çekici teknikleri kullanabilirsiniz.

5. Yeni Nesil için Hazır

Çoğu kuruluş için yeni nesil işgücünün büyük bir kısmını oluşturuyor. Unutmayalım ki bu, akıllı telefonlarla yetiştmiş bir nesil. Artık ek bir araç değil, günlük yaşamlarının önemli bir bileşeni. Bir mobil cihaz aracılığıyla öğrenmek sadece bu nesil için büyük bir kolaylık değil, aynı zamanda bir zorunluluktur. Kurumsal eğitim programınız genç neslin ihtiyacı ile senkronize olduğunda, dijital öğrenme programınız da uzun ömürlü olacaktır.

Mobil öğrenme, dijital öğrenme programınızın güçlü bir bölümüdür. Ancak, kullanılan cihazların daha küçük ekran boyutuna bağlı olarak, öğretim tasarım stratejinizi buna göre ayarlamalısınız.

Sevgilerimizle,