Eğitim İhtiyaç Analizi Hazırlama Kılavuzu
4 Haziran 2018
Katılımı artırmak için bağlılık yaratma stratejileri
4 Haziran 2018

E-learning Trendleri

Öğrenme ve Gelişim’in en üst seviyesinde kalmanın en iyi yollarından biri, yeni teknolojilere ve trendlere bir göz atmaktır. Bu yazıda, 2018 için e-ögrenme stratejinize dahil etmek isteyebileceğiniz Öğrenme ve Gelişim trendlerini vurgulayacağız.

1. Kişiselleştirme

Kişiselleştirilmiş öğrenme yolları, yıllardır en iyi Öğrenme ve Gelişim eğilimleri arasında yer almıştır. Bu, “herkese uygun” çevrimiçi eğitim kurslarının her zaman beklentilerin gerisinde kalmasından kaynaklanmaktadır. Kurumsal öğrenenler, akranlarına ayak uydurmak yerine, geliştirilmek üzere kendi alanlarına odaklanabilmelidir. Öğrenme ve Geliştirme kişiselleştirmesi, doğrusal olmayan e-Öğrenim kursu haritaları, bireyselleştirilmiş çevrimiçi eğitim sözleşmeleri veya kendi kendini yöneten çevrimiçi eğitim etkinlikleri şeklinde olabilir. En iyi yöntem, ön değerlendirmelerle boşlukları ölçmek ve daha sonra kurumsal öğrencilere, onları köprülemek için ihtiyaç duydukları çevrimiçi eğitim kaynaklarını vermektir.

2. Ufak Destek Kaynakları

Kurumsal öğrenenler genellikle yarım saatlik çevrimiçi eğitim kursuna katılmak için zamanları yoktur. Özellikle de bir görevin ortasındayken veya ortak bir mücadelenin üstesinden gelmeye çalışırken. Bu nedenle, kurumsal Eğitim’de küçük boyutlu destek kaynakları esastır. Herkes problemi çözmek için gereken bilgiyi alır ve yeteneklerini yerinde kurar. Böylelikle, kuruluşlar çevrimiçi eğitim ROI’lerini geliştirir ve çalışanlar işyerinde daha fazla tatmin olurlar. Herkes kazanır!

3. Güçlü Raporlar ve Analizler

Metrikler , web sitesi istatistikleri ve diğer Büyük Veri kaynakları, size eğitim ve gelişim stratejinizi sürekli olarak geliştirmenizi sağlar. Bireysel güçlü ve zayıf yanları vurgularken, örüntüleri ve eğilimleri tanımlamak için kurumsal öğrencilerin performansını takip edebilirsiniz. Bu nedenle, sağlam raporlama ve analiz özelliklerine sahip bir Öğrenme Yönetim Sistemi aramak önemlidir.

4. Kendi Hızınızda Eğitim

Kurumsal öğrenciler kendi hızlarına göre gitmeli ve iyileştirmek için bireysel alanlara odaklanabilmelidir. Kendi kendine hızlandırılmış çevrimiçi eğitim, farklı çalışanların farklı çevrimiçi eğitim kaynakları gerektirmesi nedeniyle 2018 ve ötesindeki en üst düzey Eğitim ve Gelişim trendlerinden biridir. Onlar için elverişli olduğu zaman eğitilmeli, böylece bilgileri tutabilecek ve hatırlayacaklardır. Bu, kendi programlarını belirleme, hedeflenen hedefleri geliştirme ve çevrimiçi eğitim kaynaklarını bağımsız olarak aramayı içerir.

5. Oyunlaştırma

Rozetler, puanlar ve skor tabloları çevrimiçi eğitim deneyimini teşvik eder. Tutkudan yoksun ve aktif olarak katılmaya giden kurumsal öğrenciler bu araçları bir sıçrama tahtası olarak kullanabilirler; En azından, kendi içsel motivasyonları devreye girene kadar. Gamification ayrıca değerli bir geri bildirim aracı olarak hizmet eder. Örneğin, bir kurumsal öğrenci bir rozet kazanamaz veya bir sonraki seviyeye ilerleyemez. Bu, istenen sonucu elde etmek için bu alanda geliştirilmeleri gerektiğini gösterir.

6. İşbirlikçi Çevrimiçi Öğrenme Kültürleri

Organizasyonlar şimdi kişisel gelişimi teşvik eden e-Öğrenim toplulukları oluşturmak için çabalıyor. Sonuç olarak, işbirlikçi çevrimiçi öğrenme kültürleri yeni norm haline geliyor. Çalışanların günlük zorlukları çözmek ve deneyimlerini paylaşmak için akranlarıyla çalışmaya teşvik edilir. Bunun bir yan ürünü, küresel ölçekte informal ve spontan öğrenme deneyimleridir. Herkes topluluğa katkıda bulunur ve kendi bilgi ve becerilerini genişletme yeteneğine sahiptir.

7. Sanal ve Artırılmış Gerçeklik

Virtual Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik eğitim içeriği her yıl daha yaygın hale geliyor. Bu, temel olarak, öğrenmeye ve geliştirmeye, yoğun görev tabanlı çevrimiçi eğitim simülasyonlarından daha etkileşimli ciddi oyunlara kadar pek çok uygulamaya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Sanal ve Artırılmış Gerçeklik, kurumsal öğrenicileri eylemin ortasına yerleştirerek çevrimiçi eğitim deneyimlerini dönüştürme gücüne sahiptir. Böylece, risksiz bir ortamda daha gerçek dünya deneyimi kazanabilirler.

8. Çevrimiçi Mentorluk Programları

Kurumsal öğrenenler deneyimleme, bilgi ve paylaşma becerilerine sahiptir. Çevrimiçi mentorluk programları bu değişimi kolaylaştırır ve kurumsal öğrencilere eğitim süreci üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Eğitim sözleşmelerini dahil ederek bu işbirliğini daha da etkili hale getirebilirsiniz. Sonuç olarak, kurumsal öğrenenler kişiselleştirilmiş hedefler oluşturma ve kilometre taşları belirleme gücüne sahiptir.

9. Sosyal Öğrenme Deneyimleri

Kurumsal öğrenenlerin çoğu zaten sosyal medya, bloglar ve çevrimiçi tartışmalar kullanıyor. Bu nedenle, Öğrenme ve Geliştirme girişimlerine büyük bir katkı sağlıyorlar. Kurumsal öğrenciler, bu sosyal öğrenme araçlarını akranlarıyla etkileşimde bulunmak ve değerli geri bildirimler kazanmak için kullanabilir. Ayrıca, çevrimiçi eğitim kaynaklarını paylaşma ve kendi çevrimiçi eğitim içeriğini oluşturma becerisine sahiptirler; Örneğin, önemli konuları tartışmak ve ipuçlarını paylaşmak için konuyu özetlemek ve kendi perspektiflerini keşfetmek için haftalık blog gönderileri oluşturun veya sosyal medya gruplarına katılın.

2018’in bu ilk 9 Eğitim ve Gelişim eğilimi, e-Öğrenim endüstrisinin nereye gittiğinin iyi bir göstergesidir. Tümü kişiselleştirme, sürekli destek ve günümüzün en gelişmiş teknolojilerini en iyi şekilde kullanmanın yanı sıra kurumsal öğrenicilere aktif olarak katılmaları için ihtiyaç duydukları teşvik ve sosyal etkileşimler ile ilgilidir.