Eğitim Programınızda Öğrenimin Kalıcılığını Geliştirmenin 3 Yolu

Satış Ekiplerinin Eğitimi için Mobil Öğrenimi Kullanmanın Sebepleri
3 Haziran 2018
Öğrenimin Kalıcılığını Artırmak İçin İpuçları ve Teknikler
4 Haziran 2018

Bilginin Kalıcılığını Sağlamak

Öğrenimin kalıcılığını sağlama, kurumsal eğitim programınızın en önemli yönüdür. Onsuz, zaman, enerji ve kaynak yatırımınız işe yaramaz. Dünyadaki tüm bilgiler çalışanlarınıza aktarılabilir, ancak eğer bunu kurumunuz için somut olumlu sonuçlar elde edeceği gerçek dünyada kullanmak için yeterince uzun süre tutamazlarsa, önemli değildir.

Ancak öğrenme ortamındaki bilgileri korumak , aynı zamanda, öğrenme ve gelişim profesyonellerinin karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir. İnsanoğlu özellikle tutma amacına odaklanmadıkları bilgileri hızlı bir şekilde unutmak için kodlanmıştır. Bu nedenle, kurumsal eğitim programınızın kalıcılığı sağlamayı destekleyen güçlendiricilere sahip olması gerekir.

Öğrenmenin kalıcılığını sağlamanın ve bunları eğitim programınıza nasıl dahil edeceğinizi geliştirmenin üç yolu vardır.

Özetleme

Bilginin elde edilmesinin gerçek testi, bir öğrencinin bilgiyi kendi sözleriyle ifade edip edemeyeceğidir. Yeni öğrendiklerini özetleyebilir mi? Bunu yapmak iki amaca hizmet eder. Konudaki yeterliliklerinin değerlendirilmesine yardımcı olur ve bu bilgiyi belleğe aktarmaya yardımcı olur. Her dersin sonunda önemli bilgileri özetlemek için komutlar eklediğinizden emin olun veya eğitim programınızı özellikle anahtar kavram ve becerilere odaklanarak modülleştirin. Rootie ile eğitim parçalarınızın sonunda açık uçlu sorular sorarak öğrenilenlerin özetlenmesini isteyebilirsiniz.

Tekrarlama

Tekrarlama, bilgiyi elimizde bulundurmak için en güçlü çözümdür. Bilginin, kısa süreli bellekte depolanmasını, olmasını istediğimiz uzun süreli bellekte depolamaya yardımcı olur. Tekrarlama için en uygun zaman, eğitimden hemen sonra veya hatta sırasında gerçekleşir. Beceri yapmak, programları kullanmak ya da doğru kararları vermek için, öğrenenler bilgiyi alma, geri çağırma ve bilgiyi hemen aldıktan sonra mümkün olan en kısa sürede uygulamaya zorlanmalıdır. Programa tekrarı dahil ettiğinizden emin olun, sadece bilgiyi iletmekle kalmayın, aynı zamanda öğrenicilere de bu konuda bilgi verin.

Mikro Öğrenim

Mygrow Microlearning Research’e göre, “parçalara ayrılmış bilgiler” ve “hap şeklinde” dersler, büyük bilgi yığınlarına oranla çok daha kolay öğreniliyor ve akılda kalıyor. Bilginin büyük ve uzun indirilmesinin, daha küçük bitlere göre emilmesi ve tutulması daha zor olduğu kanıtlanmıştır. Bu daha küçük parçaların sindirimi daha kolaydır ve zihnin bilgiyi daha kolay tutmasına yardımcı olur. Bir seferde bir beceri veya bit bilgisi üzerine odaklanın ve daha sonra öğrenicinin hatırlamasını ve pratik yapmasına izin verin. Kurumsal eğitim programınızın, tek seferde büyük bilgi aktarımları yerine mikro-öğrenmenin gücünü kullandığından emin olun.

Bilimsel araştırmalardan , öğrenmeyi sürdürmenin, başarılı olmak için herhangi bir eğitim programında bir odak noktası olması gerektiğini biliyoruz. İnsanoğlu, hayatta kalmak için gerekli olan sadece önemli bilgileri korumak için kodlanmıştır. Ve sürekli olarak bilgi ve dışsal uyaranlarla dolup taştığımız günümüz toplumunda, neyin önemli olduğunu korumak daha da zor. Bu nedenle, bilgileri sindirilebilir, ısırılmış bir biçimde sunmak ve öğrencileri programınız boyunca düzenli olarak özetlemek ve tekrarlamak için teşvik etmek çok önemlidir. Bu üç ipucu kullanın ve öğrenim tutma oranlarınızın önemli ölçüde arttığını izleyin.