Satış Ekiplerinin Eğitimi için Mobil Öğrenimi Kullanmanın Sebepleri

Kurumsal eğitimde mobil öğrenmeyi popüler yapan nedir?
2 Haziran 2018
Eğitim Programınızda Öğrenimin Kalıcılığını Geliştirmenin 3 Yolu
3 Haziran 2018

Satış personeli eğitimi

Satış elemanları her yerdedir. Dünyanın dört bir yanındaki farklı yerlere yayılan satış temsilcileri genellikle mobildir. Müşterilere doğru bilgi vermek ve iyi satışlar yapmak için en yeni ürünler hakkında güncel bilgilere ve eğitim materyallerine düzenli olarak erişmeleri gerekiyor. Eğitim geleneksel uygulamalarla sunulduğunda:

Satış temsilcileri, bilgilerin aşırı yüklenmesini zor buluyor ve düşük performansa yol açtığını düşünüyor.
Satış temsilcilerinin aldıkları eğitimi uyguladığından emin olmak için nadiren herhangi bir girişim yapılır.
Performans destek mekanizmasının eksikliği, onlara doğru zamanda ihtiyaç duymalarında yardımcı olmaz.
Son birkaç yılda dikkat çeken mobil öğrenme (veya m-öğrenme) kursları, geleneksel satış eğitimlerinin sorunlarının üstesinden gelmek için organizasyonların kullandığı uygun yöntemlerden biridir. Bu blog, satış performansı desteğinizi iyileştirmek için mobil öğrenmeyi neden uygulamanız gerektiğini gösteren dört nedenini vurgulamaktadır.

1. Modern satış gücü, mobil cihazlarda öğrenir

Ambient Insight 2012-2017 Worldwide Mobile Learning Market’in bir raporuna göre, insanların yüzde yetmişi e-öğrenme için mobil cihazları kullanıyor. İş yerinde veya sahada olsun, modern satış gücü, bir mobil cihaz kullanarak anında bilgi bolluğuna erişebilir. Mobil cihazın rahatlığı ve erişilebilirliği, satış temsilcilerinin bilgileri her an her yerde sindirebilmelerini sağlar.

En yeni ürünlerle ilgili etkileşimli ve ilgi çekici bilgilerle donatılmış mobil öğrenme modülleri, daha kolay erişim için bu cihazlara dağıtılabilir.

2. Mobil öğrenme kısa ve etkili bir öğrenmedir

Mobil öğrenmeyi oluştururken, öğretim tasarımcıları modern öğrenicilerin kısa ilgi alanlarını dikkate alır ve dersleri kısa, ilgi çekici ve net tutarlar. Bu öğrenme modülleri, sadece en önemli bilgi parçacıklarından veya “bilmesi gereken” bilgilerden oluşmakta, bu da satış eğitimi programının etkinliğini sağlayacak şekilde sindirilmesini ve işlenmesini kolaylaştırmaktadır.

Ayrıca, mobil cihazın depolama sınırlamalarını dikkate alarak, öğrenmenin genel dosya boyutuna dikkat ederek mobil öğrenme oluşturulmaktadır. Bu, cihazın depolama kapasitesinden ödün vermemesine yardımcı olur ve hem çevrimdışı hem de çevrimiçi görüntüleme için satış temsilcileri tarafından kolayca indirilebilir (bu çoğunlukla uzak konumlarda çalışan satış temsilcileri için faydalıdır).

3. En son ürün bilgilerini satış temsilcilerini kolaylıkla tekrarlayabilir

Bahsettiğim gibi çoğu durumda, satış temsilcilerinin çevrimiçi eğitim ortamının dışındaki öğrenme materyallerine erişmesi gerekiyor. Bir satış temsilcisinin, bir sonraki müşteriyle görüşmeden önce en son ürün hakkında birkaç dakika içinde öğrenmesi gereken bir senaryo düşünün. Müşteri zaten şirketten aldıkları ürün hakkında her şeyi bilir, ancak satış temsilcisi bunu yapmaz. Satış temsilcisinin ürün özelliklerini zamanında öğrendiğinden nasıl emin oluyorsunuz? Mobil öğrenme stratejisini kullanarak Rootie aracılığıyla, öğrencilere bir bakışta ürün özelliklerini açıklayan kısa bir video eğitimi gönderilebilir, onlara ihtiyaç duydukları anda destek sağlar, satış performansını ve üretkenliği artırır.

Ayrıca, başka bir eğitim yönteminden farklı olarak, Rootie gibi mobil eğitime özelleşmiş araçlar sayesinde mobil öğrenme hızla geliştirilebilir. Bu hızlı geliştirme araçları , eğitim yazılımı tasarımcılarının hızlı bir şekilde m-öğrenmeyi geliştirmelerine olanak sağlayan hızlı bir geri dönüş süresi sunmakta, böylece kuruluşlar gerekli bilgileri güncelleyebilmekte ve kursları hızlı bir şekilde sunabilmektedir.

4. Uzak alanlardaki eğitim içeriğine erişim

Satış yapan insanlar sadece şehirlerle sınırlı değil. İnternet bağlantısının az olduğu ya da bulunmadığı uzak lokasyonlarda çalışan bir çok satış elemanı var. Uzak lokasyonlarda çalışan satış temsilcilerinin, farklı ortamlarda çalışmasına ve müşteri itirazlarının üstesinden gelmelerine olanak tanıyan desteğe ihtiyaç duyulmaktadır.

Ancak, bir öğrenme yönetim sistemine ev sahipliği yapan mobil öğrenim, satış temsilcileri tarafından ihtiyaç duyulduğunda ihtiyaç duyulduğu şekilde gönderilebilecek harici kaynaklar oluşturmak için kullanılabilir. Bunlar performans destek araçları olarak adlandırılır ve kısa videolar, etkileşimli PDF’ler veya e-Kitaplar şeklinde olabilir.

Çok çeşitli ürünler satan kuruluşlar çeşitli satış ekiplerine sahiptir. Bu satış temsilcileri satışları bir satış temsilcisinden diğerine farklılık gösterir. Eğitimin küresel çapta dağınık bir satış ekibine ulaşmasını sağlarken, bu çeşitli ürünlerde performans desteği sunan tutarlı eğitimin sağlanması zor bir iştir.

Ancak gördüğümüz gibi, bu zorluklar mobil öğrenme yoluyla kolayca çözülebilir. Modern ve çok cihazlı satış gücü için, m-öğrenme açıkça performans desteğinin en ideal aracıdır. Özellikle her müşterinin kendi ihtiyaçları ile geldiği bu günlerde, mobil öğrenme satış temsilcilerini doğru zamanda doğru bilgilerle donatmaktadır.